close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • DWUSTRONNA WSPÓŁPRACA EKONOMICZNA

 • 7 maja 2015

  Jak robić interesy w Albanii? Rynek albański. Przewodnik dla polskich przedsiębiorców. 2014. – opracowany przez Ambasadę RP w Tiranie pierwszy tego typu w j. polskim bedeker biznesowy, pozwalający nie tylko na wstępną orientację w albańskich strukturach gospodarczo-handlowych, ale również na przemyślane stawianie pierwszych kroków na rynku Albanii, członka NATO oraz państwa aspirującego do UE. Zapraszamy do pobrania w całości (format PDF) ze stron Ambasady RP w Tiranie lub zapoznanie się on-line.

  - Jak robić interesy w Albanii. "Rynek albański. Przewodnik dla polskich przedsiębiorców"

  - Wydarzenia

  - Albańskie wymogi fitosanitarne #JedzJabłka

  - Jak robić interesy w Polsce

   


  Jak robić interesy w Albanii?

   

  Rynek albański. Przewodnik dla polskich przedsiębiorców. 2015. – opracowany przez Ambasadę RP w Tiranie pierwszy tego typu w j. polskim bedeker biznesowy, pozwalający nie tylko na wstępną orientację w albańskich strukturach gospodarczo-handlowych, ale również na przemyślane stawianie pierwszych kroków na rynku Albanii, członka NATO oraz państwa aspirującego do UE.

   

  Zapraszamy do pobrania w całości (format PDF) ze stron Ambasady RP w Tiranie lub zapoznanie się on-line:

   

   

   

   

   

  Wydanie jest aktualizowane na bieżąco. Bezpłatne dla celów niekomercyjnych. Przy wykorzystaniu części lub całości materiałów należy podawać źródło.

   

  Ostatnia aktualizacja - 2015.04.17.

  Powrót do góry

   


  Wydarzenia.

   

   

  25 listopada, 2014

   

  Firma Inglot obecna w Tiranie – rozwija się aktywność polskiego biznesu w Albanii.

   

  25 listopada w samym centrum prestiżowej stołecznej dzielnicy Blloku na ul. Nikolla Tupe tuż po zmroku rozbłysły się kolorowe światła w stylowej kawiarni Vila Ferdinand  zapraszające na imprezę promocyjną z okazji wejścia na albański rynek znanego polskiego kosmetycznego brandu Inglot i  otwarcia pierwszego sklepu firmowego położonego na tejże ulicy w świetnym punkcie handlowym Tirany. Gości witali albańscy inwestorzy projektu oraz wiceprezes firmy ds. międzynarodowych Joanna Kobryło. Wśród zaproszonych – liczni przedstawiciele miejscowych elit, środowisk biznesowych, kultury, mediów, korpusu dyplomatycznego. Obecny także Ambasador RP Marek Jeziorski.  Otwarciu towarzyszyła doskonale przyjęta prezentacja multimedialna firmy Inglot oraz przygotowana przez zawodowych wizażystów demonstracja produktów firmy. Mamy nadzieję na realizację ambitnych planów biznesowych:  stopniowego tworzenia sieci firmowych sklepów oraz centrów dystrybucji  dla salonów kosmetycznych na terenie całej Albanii.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Powrót do góry

   

  20 października, 2014

   

   

  W dniu 20.10.br. w Tiranie otworzono  przedstawicielstwo firmy P.H.U. TEMIDA mającej siedzibę w Sosnowcu. Uroczysta inauguracja salonu promocyjnego firmy odbyła się z udziałem Ambasadora RP Marka Jeziorskiego oraz Wiceprezydenta Sosnowca Andrzeja Madeja.
   

   

  Ze strony albańskiej uczestniczyli wysocy przedstawiciele Ministerstwa Energii i Przemysłu, Głównego Urzędu Górniczego, Izby Handlowo-Przemysłowej w Tiranie, innych albańskich stowarzyszeń biznesowych, firm z branży wydobywczej i energetycznej, a także albańscy absolwenci AGH w Krakowie. Na otwarciu obecni byli przedstawiciele innych znanych polskich firm ze Śląska i Małopolski działających w branży wydobywczej oraz energetycznej : OPA-ROW Sp.oo., ELEKTROBUDOWA S.A., FASER S.A., Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego, Linter S.A. Przedsiębiorstwa te będą wspólnie z firmą TEMIDA korzystać z biura i salonu wystawowego w Tiranie.

   

  Na rynku albańskim jest duży potencjał dla aktywności biznesowej polskich firm z branży wydobywczej i energetycznej. Otwarcie salonu wystawowego grupy polskich firm z tej branży stwarza znakomitą szansę dla bezpośredniej promocji sprzedaży na rynku albańskim polskich urządzeń, sprzętu oraz specjalistycznych wysokiej międzynarodowej klasy technologii w dziedzinie wydobywania surowców i energetyki..

   

  Firma TEMIDA od kilku lat utrzymuje bliski kontakt z Ambasadą RP w Tiranie, która od początku podtrzymywała pomysł uruchomienia przedstawicielstwa w Albanii. Ambasada nadal będzie aktywnie wspierać wszelkie działania mające na celu promocję polskich firm i ich przedsięwzięć biznesowych na terenie Albanii.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Powrót do góry

   

  15 lipca

   

  V Sesja Albańsko - Polskiej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej Współprzewodniczącymi przeprowadzonej w dniu 15 lipca 2014 r. w Tiranie V Sesji Albańsko - Polskiej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej ze strony albańskiej byli Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Przedsiębiorczości Albanii Pani Brunilda Paskali oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki RP Pan Andrzej Dycha.

   

  W składzie delegacji polskiej byli Ambasador RP Marek Jeziorski, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, innych resortów, Krajowej Izby Gospodarczej. W trakcie V Sesji dokonano przeglądu stanu dwustronnych stosunków gospodarczych, w tym wymiany handlowej,  omówiono możliwości  zintensyfikowania współpracy gospodarczej w różnych dziedzinach, m.in. handlu, inwestycji;  transportu i infrastruktury;  energetyki i górnictwa, rolnictwa, ICT, ochrony środowiska, turystyki, zdrowia, edukacji i nauki,  kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, innych.

   

  Na zakończenie podpisany został Protokół V Sesji Albańsko - Polskiej Komisji do spraw Współpracy Gospodarczej. Pan Minister Andrzej Dycha odbył oddzielne spotkania z Ministrem Transportu i Infrastruktury Panem Edmondem Haxhinasto  oraz Ministrem Energii i Przemysłu Panem Damianem Gjiknuri.

   

  Akcesja do UE będzie mocnym bodźcem dla rozwoju albańskiej gospodarki – zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem wywiadu Wiceministra Gospodarki Andrzeja Dychy dla Albanian Daily News:

   

   

   

   

   

   

  Status kandydata przyciągnie inwestorów. Wywiad Wiceministra Gospodarki Andrzeja Dychy dla Gazeta Shqiptare.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Powrót do góry

   

  2011 r., listopad

   

  Seminarium ,,Polsko-albańska współpraca gospodarcza i kulturalna. Dialog regionalny” w Szkodrze. Celem była promocja Polski jako kraju nowoczesnej gospodarki i technologii oraz prezentacja możliwości bezpośredniej współpracy gospodarczej i kulturalnej między partnerami z Polski a regionem Szkodry.

  Powrót na górę

   

  2011 r. , październik

   

  II Międzynarodowe Targi Obronności i Bezpieczeństwa Regionalnego „ALMEX 2011” w Tiranie z udziałem 7 polskich firm z branży przemysłu obronnego.

   

  W Albanii przebywała grupa ponad 200 touroperatorów, przedstawicieli biznesu i dziennikarzy z Polski z okazji Walnego Zgromadzenia Polskiej Izby Turystyki. Zapoznała się z potencjałem albańskiej branży turystycznej i możliwościami inwestycyjnymi.

  Powrót do góry

   

  2010 r., październik

   

  I Międzynarodowe Targi Obronności i Bezpieczeństwa ALMEX zorganizowane przez grupę KLIK EXPO przy współpracy Ministerstwa Obrony RA z udziałem 21 polskich firm z branży obronnej i zarządzania kryzysowego.

  Powrót do góry

   

  2010 r., czerwiec

  Tirana – Durres

   

  I Misja Gospodarcza z Polski oraz seminarium z udziałem przedstawicieli 21 firm polskich. Celem było zapoznanie polskiego biznesu z warunkami prowadzenia działalności gospodarczej oraz doprowadzenie do pierwszych bezpośrednich kontaktów między zainteresowanymi przedsiębiorstwami.

  Powrót na górę

   

  2010 r., luty - 2012 r., styczeń

   

  Realizacja polsko-austriackiego projektu twinningowego IPA 2008 "Support to the alignment of Customs Procedures with EU standards" dla Albanii (budżet projektu 2 mln EUR) w zakresie harmonizacji przepisów prawnych, procedur oraz ich zastosowania, przygotowania Albanii do Konwencji o Wspólnej Procedurze Tranzytowej oraz wdrożenia Narodowej Strategii  Zintegrowanego Zarządzania Granicami, w tym usprawnienia technologii informatycznych.

  Powrót do góry

   

  2009 r., luty

   

  W Polsce przebywała grupa 30 przedstawicieli albańskiej branży turystycznej oraz samorządów terytorialnych zainteresowanych rozwijaniem turystyki. W ramach tej wizyty w dniu 23.02.2009 r. zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy Polską Izbą Turystyki i Zrzeszeniem Biur Podróży Albanii.

  Powrót do góry

   

  2008 - 2010 r.

   

  Realizacja twinningowego polsko-albańskiego projektu ,,Development of public internal financial control”,  który stał się jednym z największych przedsięwzięć w tym zakresie podejmowanych przez albańską administrację publiczną.

  Powrót na górę

   

  2007 r., wiosna

   

  W Albanii gościła grupa polskich touroperatorów

  Powrót na górę

   


  Jak rozszerzyć rynek dla polskich jabłek? Albańskie wymogi fitosanitarne w skrócie#JedzJabłka #PijCydr #JabłkaWolności

   

  Wymogi kontroli fitosanitarnej w Albanii - czytaj online lub pobierz plik .pdf

   

   

  Fot. Jacek Babicz/EAST NEWS

   

  Powrót do góry


  Jak robić interesy w Polsce?

   

   

   

   

  Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

  ul. Bagatela 12
  00-585 Warszawa
  Tel: +48 22 334 98 75
  Fax: +48 22 334 99 99

      

   

   

   

  PAIiIZ jest agencją promocji inwestycji, mającą na celu promocję Polski w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem promocji polskiej gospodarki oraz napływu zagranicznych inwestycji do Polski.

   

  PAIiIZ działa jako spółka akcyjna, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Pod względem merytorycznym PAIiIZ nadzorowana jest przez Ministerstwo Gospodarki.

   

  PAIiIZ oferuje bezpłatne usługi obejmujące, m.in.:

  - pomoc w wyborze lokalizacji inwestycji w Polsce,

  - organizację wizyt inwestorów w potencjalnych lokalizacjach,

  - informowanie na temat otoczenia prawno – gospodarczego,

  - informowanie o dostępnych zachętach inwestycyjnych,

  - ułatwianie kontaktów z władzami centralnymi oraz lokalnymi,

  - identyfikację dostawców oraz kontrahentów,

  - opiekę poinwestycyjną dla inwestorów (wsparcie reinwestycji firm w Polsce).

   

   

  Investing in Poland 2014
  Rocznik prezentuje klimat inwestycyjny w Polsce: analizy kluczowych danych makroekonomicznych, informacje na temat specjalnych stref ekonomicznych, parków technologicznych oraz atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym miast w Polsce, które wzbogacone są o komentarze i prognozy ekspertów.

   

  rozmiar: 19403.04 KB

   

   

   

   

   

   

   

   

  Powrót do góry

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: