close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 7 kwietnia 2017

  7 kwietnia 1937 r. można uważać za datę ustanowienia stosunków dyplomatycznych między dwoma państwami. Tego dnia poseł RP w Atenach Władysław Schwarzburg-Günther uzyskał specjalną akredytację w Albanii i wziął udział w ceremonii ślubnej Króla Zogu I z księżniczką Geraldiną.

  Historyczne, aczkolwiek dość epizodyczne, związki między naszymi krajami sięgają czasów albańskiego bohatera narodowego Kastriota Skanderbega.

   

  Wg naszych historyków, bezpośrednie kontakty dyplomatyczne między Skanderbegiem, a dworem Węgier i Polski nastąpiły wiosną 1446 r.

   

  Jeszcze pod koniec II Wojny Światowej, 6 listopada 1944 r. ustanowiono misje na szczeblu poselstw, a od lipca 1954 r. przedstawicielstwa dyplomatyczne obu krajów podniesiono do rangi ambasad.

   

  Po upadku komunizmu i przemianach demokratycznych w Polsce i Albanii relacje dwustronne nabrały szczególnego wymiaru jako krajów przyjaznych i bliskich w różnych obszarach. Oba kraje obrały kierunek integracji euroatlantyckiej. Obecnie jesteśmy sojusznikami w ramach NATO, Polska jest członkiem UE, zaś Albania jest na drodze do członkostwa w Unii.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: